POY RJI | Donald W. Reynolds Journalism Institute

POY78 Winners List

POY was virtually judged Feb. 16 to March 10, 2021, from Smith Forum in the Donald W. Reynolds Journalism Institute at the Missouri School of Journalism. We are honored to announce the winners. The credits appear as they were submitted. Please review the list to make sure the credit and affiliation appears as you wish.

Please send updates to: info@poyi.org.

Pictures of the Year International is a program of the Donald W. Reynolds Journalism Institute and the Missouri School of Journalism.

NEWS DIVISION | SPORTS DIVISION | REPORTAGE DIVISION | DOCUMENTARY & EDITING DIVISION

NEWS DIVISION

Category Winners
IMPACT 2020: ELECTION SEASON
First PlaceEmily Elconin, Independent, “Detroit Protest”
First Place (2 of 2)Patrick T. Fallon, Freelance for Bloomberg, “Dr. Jill Biden”
Second PlaceSaul Loeb, Agence France-Presse, “Lightning in Chief”
Third PlacePete Souza, Independent, Untitled
Third Place (2 of 2)Gabrielle Lurie, San Francisco Chronicle, “Lights, Camera, Selfie”
Award of ExcellenceCarlos Barria, Reuters, “Re-election”
Award of ExcellenceDrew Angerer, Getty Images, “The President’s Attorney”
Award of ExcellenceKathleen Flynn, Independent, “Charlotte Airport 10/30/2020”
Award of ExcellenceErica Lansner, Independent, “Biden-Harris Victory Celebration”
Award of ExcellenceMiranda Alam, Independent, “Biden Caucus”
Award of ExcellenceBrian Snyder, Reuters, “Reflection”
Award of ExcellenceMadalyn McGarvey, Independent, “Biden BBQ”
Award of ExcellenceKriston Jae Bethel, Independent, “Obama Speaks to Biden-Harris Drive-In Rally”
Award of ExcellenceWin McNamee, Getty Images, Untitled
Award of ExcellenceRobert Cohen, St. Louis Post-Dispatch, “Historic Win for Cori Bush, Sets Sights on Washington”
IMPACT 2020: PROTESTS AND MOVEMENTS
First PlaceRoberto Schmidt, Agence France-Presse, “George Floyd/Black Lives Matter Protests”
Second PlaceAlexander Lourie, Independent, “Unrest in the USA”
Third PlaceJohn Minchillo, Associated Press, “George Floyd: Unrest in Minneapolis”
Award of ExcellenceDeanne Fitzmaurice, Independent, “Brianna Noble: Urban Cowgirl”
Award of ExcellenceDiego Ibarra Sánchez, Independent, “THAWRA: Lebanese Revolution”
Award of ExcellenceJoel Marklund, Bildbyrån, “Death of George Floyd Protests”
GENERAL NEWS
First PlaceEvelyn Hockstein, Independent, “Lincoln Emancipation Statue Fury”
Second PlaceMatt McClain, The Washington Post, “Racial Reckoning”
Third PlaceAl Bello, Getty Images, “Covid-19 Pandemic Hug”
Award of ExcellenceMario Tama, Getty Images, “Maria and Isaias”
Award of ExcellenceLauren DeCicca, Independent, “Social Distancing in Thai Schools”
Award of ExcellenceLawrence Bryant, Independent, “Minneapolis-Police/Protests in St. Louis”
Award of ExcellenceDave Killen, The Oregonian, “Portland George Floyd Protests May 29”
Award of ExcellenceBarry Chin, Boston Globe, “Guess Who’s Coming to Dinner”
Award of ExcellenceHeidi Levine, Independent, Untitled
Award of ExcellenceJohn Minchillo, Associated Press, “George Floyd Minneapolis”
SPOT NEWS
First PlaceHector Retamal, Agence France-Presse, “China-Health-Virus”
Second PlaceHassan Ammar, Associated Press, “Lebanon Explosion”
Third PlaceNoah Berger, Associated Press, “Saving his Home”
Award of ExcellenceVichan Poti, Zuma Press, “Just Another Brick in the Wall”
Award of ExcellenceDanish Siddiqui, Reuters, “A Mob Out for Blood”
Award of ExcellenceDylan Martinez, Reuters, “Patrick Hutchinson”
Award of ExcellenceJohn Moore, Getty Images, “Frontline Medics”
Award of ExcellenceAngelos Tzortzinis, Agence France-Presse, “The end of Moria”
Award of ExcellenceAmanda M. Perobelli, Independent, “A Protest against the Death of a Black Man”
Award of ExcellenceRodrigo Cabrita, Independent, “Life in a Tear”
Award of ExcellenceJulio Cortez, Associated Press, “Racial Unrest: America Turned Upside Down”
Award of ExcellenceJonathan Ernst, Reuters, “Smoke”
Award of ExcellenceHelen Richardson, The Denver Post, “Heated Confrontation Leads to Deadly Consequences”
DAILY LIFE
First PlaceBrais Lorenzo, Independent, “Birthday”
Second PlaceChristopher Hopkins, Independent, “I want to Hold her Hand”
Third PlaceMads Nissen, Politken, “Hold Me Close - First Hug in Five Months”
Award of ExcellenceAnas Alkharboutli, Deutsche Presse-Agentur, “Eid in Syria”
Award of ExcellenceJonah Haviland-Markowitz, Independent, Untitled
Award of ExcellenceJanet Jarman, Independent, “Covid Twins”
DAILY LIFE PICTURE STORY
First PlaceHiroko Masuike, The New York Times, “A Funeral Worker Burying His Father”
Second PlaceWu Fang, Chinese Photographers Association, “Truck driver Takes His Son on Long Distance”
Third PlaceOlmo Calvo, Independent, “Waiting for Iria”
Award of ExcellenceJay Janner, Austin American-Statesman, “Night to Shine”
Award of ExcellenceAlex Kormann, Star Tribune, “The Fighter”
Award of ExcellenceJane Tyska, East Bay Times, “Pandemic Emptiness”
Award of ExcellenceJérémy Lempin, Independent, “Doctor Peyo and Mister Hassen”
COVID-19 NEWS PICTURE STORY
First PlaceTyler Hicks, The New York Times, “The Amazon, Giver of Life, Unleashes the Pandemic”
Second PlaceSedat Suna, European Pressphoto Agency, “Outbreak Diaries in Turkey”
Third PlaceEmilio Morenatti, Associated Press, “Loneliness in the Pandemic”
Award of ExcellenceJohn Moore, Getty Images, “Frontline Medics”
Award of ExcellenceMisha Friedman, Independent, “The Residency: Managing Grief in the Time of COVID”
LOCAL TEAM PICTURE STORY
First PlaceNewsday, “Justice for George Floyd”
FinalistReuters, “New York’s COVID-19 Hell”
FinalistAnadolu Agency, “An Open Door to Europe”
FinalistBoston Globe, “Life and Death during a Pandemic”
PHOTOGRAPHER OF THE YEAR, LOCAL
First PlaceGabrielle Lurie, San Francisco Chronicle
FinalistBrais Lorenzo, Independent
FinalistJoshua Bickel, The Columbus Dispatch
FinalistLuis Antonio Rojas, Independent
FinalistRobert Cohen, St. Louis Post-Dispatch

SPORTS DIVISION

Category Winners
PORTRAIT SERIES
First PlaceDavid Goldman, Associated Press, “At Veterans’ Home, The Legacies of Lives Lost”
Second PlaceTaylor Baucom, The Players’ Tribune, “The Hard Part Out Loud”
Third PlaceValery Sharifulin, TASS News Agency, “After Shift”
Award of ExcellenceLeonel de Castro, Independent,”Spoils of War”
Award of ExcellenceSergei Stroitelev, Independent, “Am I Not Scared Anymore?”
SPORTS ACTION
First PlaceSergei Bobylev, TASS News Agency via Zuma Press, “Russian Figure Skating Championships”
Second PlaceDan Mullan, Getty Images, “Falling at the Last”
Third PlacePatrick Smith, Getty Images, “Duck Dive”
Award of ExcellenceDarrian Traynor, Independent, “Zverev”
SPORTS LIFE AND RECREATIONAL SPORTS
First PlaceJordi Cohen, Independent, Untitled
Second PlaceÉtienne Laurent, European Pressphoto Agency, “USA Dodgers Baseball World Series”
Third PlaceMaddie Meyer, Getty Images, “Walk to the Locker Room”
Award of ExcellenceMaja Hitij, Getty images, “Fans Gone”
Award of ExcellenceEbrahim Alipoor, Independent, “Athletic Clubs in COVID-19”
SPORTS PICTURE STORY
First PlaceRoman Vondrous, Czech News Agency, “Loyal Fans in Covid Era”
Second PlaceJack Mikrut, Dagens Industri, “Racing Pigeons”
Third PlaceWally Skalij, Los Angeles Times, “Death of Kobe Bryant”
Award of ExcellenceAlain Schroeder, Independent, “Dead Goat Polo”
Award of ExcellenceJessica Christian, San Francisco Chronicle, “A Wrestler Breaks Free”
SPORTS PHOTOGRAPHER OF THE YEAR
First PlaceEzra Shaw, Getty Images
FinalistScott Barbour, Australian Associated Press

REPORTAGE DIVISION

Category Winners
SCIENCE AND NATURAL HISTORY SINGLES
First PlaceLuis Tato, Independent, “Locust Invasion in East Africa”
Second PlaceŞebnem Coşkun, Anadolu Agency, “New Danger to Life Below Water ‘Covid-19 Wastes’”
Third PlaceLotta Härdelin, Dagens Nyheter, “Victim of Bushfires”
Award of ExcellenceNeil Aldridge, Independent, “Flight of the Night Hunter”
Award of ExcellenceLance McMillan, Independent, “A Caring Hand”
Award of ExcellenceAdam Dean, Independent, Untitled
Award of ExcellenceEzra Acayan, Independent, “Taal Volcano Eruption”
SCIENCE AND NATURAL HISTORY PICTURE STORY
First PlaceJasper Doest, Independent, “Sacred No More”
Second PlaceAdam Dean, Independent, “The Virus Hunters”
Third PlaceJasper Doest, Independent, “Pandemic Pigeons”
Award of ExcellenceEzra Acayan, Independent, “Taal Volcano Eruption”
Award of ExcellenceBrendan Hoffman, Independent, “Saving the Indus River”
ENVIRONMENTAL VISION AWARD
First PlaceMustafa Bilge Satkın, Independent, “Drowned History”
FinalistJohn Stanmeyer, Independent, “Water Everywhere, And Nowhere - India”
COVID-19 PERSONAL EXPRESSION
First PlaceElisabetta Zavoli, Independent, “And in Darkness You Find Colors”
Runner-UpSarah Pabst, Independent, “Morning Song”
FinalistRosem Morton, Independent, “Donning and Doffing”
FinalistBarbara Zanon, Independent, “Filling the void”
FinalistTamara Merino, Independent, “Quarantine Diary”
FinalistMaryam Saeedpoor, Independent, “In Quarantine”
FinalistHaruka Sakaguchi, Independent, “Asian Americans Reflect on Seeing Themselves, Race, and the Pandemic”
FinalistBethany Mollenkof, Independent, “Giving Birth in a Time of Death: a Love Letter to My Daughter”
Semi-FinalistLasse Bak Mejlvang, Independent, “Mio min Mio”
Semi-FinalistLeah Nash and Christopher Onstott, “Population Isolation”
Semi-FinalistRicardo Garcia Vilanova, Independent, “Covid 19: A Tragic Glance”
Semi-FinalistDina Litovsky, Independent, “Dark City”
Semi-FinalistAmy Sacka, Independent, “Every Breath”
Semi-FinalistGiovanni Capriotti, Independent, “Stolen Spring”
Semi-FinalistAlessandro Penso, Independent, “Stay Home”
Director’s ChoiceElizabeth Dalziel, Independent, “Homeschooling”
NATIONAL/INTERNATIONAL NEWS PICTURE STORY
First PlaceOnur Çoban, Independent, “A Short-lived Exodus from Turkey to Europe”
Second PlaceAmru Salahuddien, Independent, “The Fight for the Capital”
Third PlaceGökhan Balci, Anadolu Agency, “The European Dream”
Award of ExcellenceJohn Taggart, Independent, “The #MeToo Trial of the Decade”
Award of ExcellenceHassan Ammar, Associated Press, “Explosion Chaos in Beirut”
LOCAL NEWS PICTURE STORY
First PlaceGabrielle Lurie, San Francisco Chronicle, “Theo: Homeless at 7”
Second PlaceLaurie Skrivan, St. Louis Post-Dispatch, “Working to Keep the Lights on - the Impossible Choice of Working or Staying Home to School Children”
Third PlaceHelen Richardson, The Denver Post, “Deadly Shooting at Dueling Rallies”
Award of ExcellenceJessica Phelps, Newark Advocate, “Life Locked Up in the County Jail”
Award of ExcellenceBrais Lorenzo, Independent, “The Pandemic in Ourense”
Award of ExcellenceYehyun Kim, CT Mirror, “Night to Shine”
ISSUE REPORTING PICTURE STORY
First PlaceJohn Moore, Getty Images, “Pandemic Evictions”
Second PlaceNikos Pilos, Independent, “The Reguge_55 Square Meters”
Third PlaceRobert Cohen, St. Louis Post-Dispatch, “Gun Violence in St. Louis: ‘There’s no War Going on...but You Might Think There Was’”
Award of ExcellenceValentina Sinis, Independent, “Broken Princess”
COMMUNITY AWARENESS AWARD
First PlaceJohis Alarcón, Independent, “I am, Still”
FinalistTodd Heisler, The New York Times, “The New York City of Our Imagination”
FinalistSara Naomi Lewkowics, The Marshall Project and National Geographic, “The Cheer Team Caught Between Two Worlds”
FinalistAddress Latif, Reuters, “Centro Penal de la Esperanza, Honduras”
FinalistGonçalo Fonseca, Independent, “New Lisbon”
WORLD UNDERSTANDING AWARD
First PlaceJalal Shamsazaran, Independent, “The Agony of Remembering”
FinalistLoren Elliott, Reuters, “Migrant Asylum during the Trump Years”
FinalistAlessandro Penso, Independent, “European Dream”
FinalistSanti Palacios, Independent, “On the Edge”
PHOTOGRAPHER OF THE YEAR, INTERNATIONAL
First PlaceSalwan Georges, The Washington Post
FinalistLynsey Addario, Independent
FinalistDavid Guttenfelder, Independent
FinalistRodrigo Abd, Associated Press
FinalistPhilip Montgomery, Independent
FinalistJohn Moore, Getty Images

DOCUMENTARY & EDITING DIVISION

Category Winners
DOCUMENTARY NEWS REPORTING
First PlaceEmily Rhyne, Kassie Bracken, Caroline Kim, Aaron Byrd, Jonah M. Kessel, Sameen Amin, Solana Pyne, Nancy Donaldson Gauss, The New York Times video team, “Lord Have Mercy - Inside One of New York’s Deadliest Zip Codes”
Second PlaceWhitney Hurst, Christiaan Triebert, Jonah M. Kessel, Jeff Bernier, Sarah Maslin Nir, Susan C. Beachy, Meg Felling, Dahlia Kozlowsky, Solana Pyne, Nancy Donaldson Gauss, The New York Times video team, “A Racist Attack Was Caught on Camera. 45 Years Later, It Still Stings.”
Third PlaceLucas Waldron, ProPublica, “Deadly Restraint”
Award of ExcellenceBrian Redondo, The New Yorker, “USA vs. Scott”
Award of ExcellenceYousur Al-Hlou, Ora Dekornfeld, Sarah Kerr, Jonah M. Kessel, Sameen Amin, Solana Pyne, Nancy Donaldson Gauss, The New York Times video team, “Coronavirus ‘Ripped a Hole’ in N.Y.C.’s Black Community. This Funeral Director Knows.”
Award of ExcellenceRaishad Hardnett and Astrid Rodrigues, The Philadelphia Inquirer, “‘I took the wrong turn’: Rickia Young Recounts Violent Police Encounter for the First Time”
Award of ExcellenceAndrea Patiño Contreras, Univision Noticias Digital, “United for Trump, but Split over ICE”
DOCUMENTARY DAILY LIFE
First PlaceClaire H. Collins, Los Angeles Times, “Inside L.A.’s Juvenile Detention System, Art Creates a Path for Change”
Second PlaceEd Kashi and Julie Winokur, Talking Eyes Media, “Sheila & Joe”
Third PlaceShweta Gulati, National Geographic, “Class of 2020 Says Goodbye”
Award of ExcellenceBrian Redondo, The New Yorker, “Yves & Variation”
Award of ExcellenceKathleen Flynn, Independent/Time, “Heroes of the Front Lines”
DOCUMENTARY STORYTELLER OF THE YEAR
First PlaceYousur Al-Hlou, The New York Times
FinalistEmily Kassie, Independent
FinalistEmily Rhyne, The New York Times
DOCUMENTARY JOURNALISM
First PlaceWeixi Chen, Independent, “Wuhan on the 6th Floor”
FinalistEmily Kassie, The Marshall Project, “Anatomy of Hate”
FinalistBrian Redondo, The New Yorker, “Quiet No More”
NEWSPAPER PICTURE EDITING
First PlaceCasper Dalhoff, Morgenavisen Jyllands-Posten, “Coming from the Abyss”
Second PlaceDavid Furst, The New York Times, “The Great Empty”
Third PlaceJolie Ruben, The New York Times, “Sources of Self-Regard”
Award of ExcellenceOlivier Laurent, The Washington Post, “How China is Choking the Mekong”
Award of ExcellenceChloe Coleman, The Washington Post, “Love and Loneliness in the Time of the Coronavirus”
MAGAZINE PICTURE EDITING
First PlaceDebbie Samuelson, The New York Times Magazine, “There Has to Be Some Dignity in This”
Second PlaceKurt Mutchler, National Geographic, “Arctic Dreaming”
Third PlaceDavid Miller, Pacific NW, “We’re in This Together”
Award of ExcellenceMallory Benedict, National Geographic, “Songs to Soothe”
Award of ExcellenceShannon Simon, The New York Times Magazine, “The Epicenter: Inside New York City’s Hospitals as They Face the Pandemic”
VISUAL EDITOR OF THE YEAR
First PlaceJeffrey Furticella, The New York Times
FinalistAndrew Katz, TIME
FinalistDudley Brooks, The Washington Post
FinalistChloe Coleman, The Washington Post
FinalistOlivier Laurent, The Washington Post
FinalistNatalia Jiménez, The Washington Post
ONLINE STORYTELLING DAILY LIFE AND NEWS REPORTING
First PlaceJeffrey Furticella, The New York Times, “The New York of Our Imagination”
Second PlaceDavid Furst, The New York Times, “We Take the Dead from Morning ‘til Night”
Third PlaceJeffrey Furticella, The New York Times, “No Papers, No Jobs: The New Street Vendors of Queens”
FinalistEspen Rasmussen, VG Helg, “The Longest Day”
FinalistJolie Ruben, The New York Times, “Sources of Self-Regard”
FinalistEspen Rasmussen, VG Helg, “The Longest Day”
FinalistAnna Boone, Jenni Pinkley, Deb Pastner, photo/video team, Star Tribune, “One Week in Minneapolis”
FinalistGabrielle Lurie, Danielle Mollette-Parks, Audrey DeBruine, Guy Wathen, Nicole Frugé, San Francisco Chronicle, “Theo”
FinalistChloe Coleman, The Washington Post, “Love and Loneliness in the Time of the Coronavirus”
FinalistMallory Benedict, National Geographic, “What the Lullabies We Sing to Our Children Reveal about Us.”
FinalistJeffrey Furticella, The New York Times, “Transit Workers were N.Y.C.’s Pandemic Lifeline. These 3 Paid a Price.”
ONLINE STORYTELLING PROJECT OF THE YEAR
First PlaceA collaboration between Talking Eyes Media, Center for Migration and the Global City at Rutgers-Newark, and VII Photo, “Newest Americans”
FinalistAnne Raup, Anchorage Daily News, “Unheard”
FinalistJelle Krings, Independent, “Shield of Europe - The Human Cost of Migration Policy”
FinalistMeaghan Looram, The New York Times, “Father Soldier Son”
FinalistSergey Karpov, Takie dela media, “The Life of the Man”
FinalistNicole Frugé, Guy Wathen, Danielle Mollette-Parks, Jessica Christian, Carlos Avila Gonzalez, Liz Hafalia, Gabrielle Lurie, Lea Suzuki, Scott Strazzante, Santiago Mejia, Manjula Varghese, Kazi Awal, Abhinanda Bhattacharyya, Tam Duong, and Daymond Gascon, San Francisco Chronicle, “Class of 2020”
ANGUS McDOUGALL EXCELLENCE IN EDITING AWARD
First PlaceMeaghan Looram, The New York Times
FinalistPhoto/video team, Star Tribune
FinalistKathy Ryan, The New York Times Magazine
FinalistMaryAnne Golon, The Washington Post
PHOTOGRAPHY BOOK OF THE YEAR
First PlaceJoAnne McArthur and Keith Wilson, We Animals Media, “HIDDEN: Animals in the Anthropocene”
FinalistValery Melnikov, “Dark Days”
FinalistGeorge Steinmetz, “The Human Planet: Earth at the Dawn of the Anthropocene”
FinalistTariq Zaidi, “Sapeurs: Ladies and Gentlemen of the Congo”
RJI
MU